Komunikat!!!
Dodane przez admin dnia 18 styczeń 2018 08:12


PTASIA TELEWIZJA


Podglądamy sikorki bogatki


Do naszej budki przez szkołą zapewne niedługo wprowadzi się nowy lokator. Od kilu dni sikorka bogatka zagląda do środka i chyba szykuje się do założenia w niej gniazda.

Skąd o tym wiemy? Chociaż budka z wyglądu nie różni się od wielu tego typu budek lęgowych powieszonych w różnych miejscach, wnętrze ukrywa skomplikowaną aparaturę, m.in. kamery filmujące w podczerwieni. A to wszystko po to, by do podglądać życie ptaków.

Od wielu miesięcy staramy się zachęcić nowego lokatora do zamieszkania. Zawiesiliśmy słoninę, posmarowaliśmy budkę smalcem. Na drzewie, obok budki, systematycznie uzupełniamy dania specjalne, czyli pokarm dla ptaków. Mamy nadzieję, że zamieszka w niej rodzina sikorek, a wiosną pojawią się jajka, a potem młode ptaki. Chcemy pokazywać dzieciom, jak wygląda życie ptaków, które zazwyczaj nie jest łatwo podejrzeć. Jak ptaki dbają o swoje młode, jak je karmią.

Nasz szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie BirdsOnline, w którym można podglądać życie ptaków. Również chwile ukryte zazwyczaj przed wzrokiem ciekawskich. To jedyna taka budka w Bydgoszczy podłączona do projektu.

Życie ptaków mogą obserwować nie tylko uczniowie z naszej szkoły, ale każdy, kto wejdzie na stronę projektu na: www.birdsonline.cz lub www.ptacionline.cz. Na mapie trzeba wyszukać Bydgoszcz i wybrać nagrania do objerzenia. Po wejściu ptaka do budki automatycznie uruchamiają się kamery i nagrywają filmy. Wszystko, co dzieje się w budkach, jest nagrywane, a dane zostaną później przeanalizowane przez naukowców.

Podglądamy sikorki bogatki

Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ponieważ jest to projekt międzynarodowy, budkę montował Czech, Vlastimil Osoba, który nadzoruje projekt od strony technicznej.

Mamy nadzieję, że nie tylko nauczyciele w bydgoskich szkołach będą odwiedzali stronę projektu i podglądali wraz z uczniami życie ptaków. Każdy miłośnik przyrody może sprawdzić, co dzieje się w małej budce lęgowej, gdzie zakłada dom ptasia rodzina.