Zespół Szkół nr 26: Szkoła Podstawowa nr 60 i Gimnazjum nr 15. Adres: Glinki 117, 85-861 Bydgoszcz. Autorem strony Festiwalu Szachowego w ZS 26 jest Piotr Szybowicz.Strona szachowa ZS 26
Strona ZS 26 w Bydgoszczy
Strona MDK 1 w Bydgoszczy
Galeria zdjęć z festiwalu
Roberta Młotkowskiego


Organizatorzy festiwalu
Sala turniejowa
Sala turniejowa
Logo festiwalu
Stolik z nagrodami
Stolik z nagrodami
Arcymistrz  Mirosław Grabarczyk
Mistrz Międzynarodowy
Krzysztof Żołnierowicz

Mistrzyni Europy
Mistrzyni FIDE Alicja Śliwicka

Julia Humin
Najlepszy zawodnik ZS 26

Goście z Gniezna
Sędzia Paweł Jaroch i Julia Humin
Członkowie Zarządu KPZSzach
Cezary Kozłowski
Hostessy z medalami
Hości z medalami
Sklep szachowy na sali gier
Zakończenie
Zakończenie
Zakończenie
Zakończenie MW
w szachach błyskawicznych
Zakończenie MW
w szachach błyskawicznych

Drużyna Baszty Żnin
Drużyna MDK 1 Bydgoszcz
Drużyna LZS Szubin
Drużyna Pocztowca Bydgoszcz
Drużyna AZS UMK Toruń
Drużyna Chemika II Bydgoszcz
Drużyna EMDEK Bydgoszcz
Drużyna ZS 26 (MDK 1) III Bydgoszcz
Najmłodszy uczestnik festiwalu
Wiktor Wiśniewski

Paweł Jaroch i Piotr Szybowicz

W dniach od 6 do 8 stycznia 2012 roku został zorganizowany I Festiwal Szachowy w Zespole Szkół nr 26 w Bydgoszczy, która była głównym organizatorem. Ta bardzo duża inwestycja poświęcająca nasz czas i zdrowie była właściwie zorganizowana bez żadnych środków finansowych z zewnątrz. Postanowiliśmy jednak ją przeprowadzić, ponieważ uznaliśmy, że w regionie nie ma cyklicznych imprez głównie dla młodzieży, na których można podwyższyć kategorię, tak jak to np. odbywa się w Gdańsku. Kierującymi imprezą byli nauczyciele z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bydgoszczy (współorganizator) Piotr Szybowicz i Paweł Jaroch (sędziowie turnieju), ale głównie dzięki rodzicom uczniów z ZS nr 26 turniej nie odbyłby się bez poświęcenia ich czasu i zdrowia pozostawionego w szkole na pracę związaną z przygotowaniem sali gry do przyjęcia wszystkich chętnych z całej Polski i dwóch zawodników z zagranicy (Czechy i USA). Za tą pomoc bardzo dziękuję rodzinom: Humin, Młotkowscy, Szymańscy, Włoch. Dziękuję również rodzinie Czaczyk za pomoc podczas i po imprezie, dzięki której z Zakładu Produkcyjnego PEPSICO w Żninie uczestnicy Festiwalu Szachowego mieli dostęp do 200 litrów napojów. Również firma Roberta Śliwonika ENERMET wsparła finansowo zakup słodkości dla uczestników turnieju. Podczas festiwalu był dostępny bezpłatny bufet obsługiwany przez w/w rodziców, z którego litrami lała się kawa i herbata. Dziękujemy również klubom MDK nr 1 Bydgoszcz, LZS Szubin i BKS Chemik Bydgoszcz za pożyczony sprzęt. Galeria zdjęć z turnieju jest autorstwa Roberta Młotkowskiego.

Była to prawdopodobnie najbardziej masowa impreza szachowa w historii Bydgoszczy. W pierwsze dwa dni samych uczestników przewinęło się 216 w 6 grupach. W najsilniejszej grupie startowało 56 osób, w Turnieju B dla zawodników z 1600 - 33 osoby, w Turnieju C dla zawodników o rankingu 1400 - 32 osoby, w Turnieju D od 1100 do 1250 - 36 osób, w Turnieju E dla zawodników bez kategorii - 16 osób i w najmłodszej grupie do lat 8 dla zawodników bez kategorii - 43 osoby. W ostatni dzień I Festiwalu Szachowego zostały zorganizowane Mistrzostwa Województwa Seniorów w Szachach Błyskawicznych w kategorii indywidualnej (64 osoby) i drużynowej (22 drużyny - 76 osób), co daje łączną ilość startujących przez 3 dni - 356 uczestników !

Do Bydgoszczy zawitali zawodnicy z następujących miast: Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Świecie, Żnin, Brodnica, Chełmża, Nakło, Mrocza, Szubin, Włocławek, Osielsko, Zalesie k/Szubina, Białe Błota, Aleksandrów Kujawski, Gniezno, Pawłowice Śląskie, Elbląg, Kraków, Gdynia, Gdańsk, Kartuzy, Konin, Warszawa, Chylice, Poznań, Polkowice, Piła, Żydowo, Łomża.

Wszystkie grupy były przeprowadzone systemem szwajcarskim. Czas na rozegranie partii wynosił dla każdej grupy: A - 90 minut (5 rund), B i C - 60 minut (7 rund), D-F - 30 minut (7 rund) i umożliwiał, oprócz głównej grupy, zdobycie okręgowych kategorii szachowych, których padło aż 45: III - 8, IV - 12, V - 25.

Organizatorów bardzo ucieszył fakt udziału w grupie A zwłaszcza Mistrzyni Europy Juniorek do lat 10 - Alicji Śliwickiej i wielu medalistów Mistrzostw Polski Juniorów: Igora Szymanowskiego, Jakuba Garbowskiego, Juliusza Phama, Piotra Śnihura i Damiana Śliwickiego. W ogólnej klasyfikacji podium zajęli zawodnicy z tytułami międzynarodowymi, którzy występują w II - ligowych zespołach. Z kompletem zwycięstw pierwsze miejsce zdobył Mistrzowi Fide Łukaszowi Bardeli z Chrobrego Gniezna, którego gra była bardzo solidna przez cały czas trwania turnieju. Drugie miejsce zajął Mistrz Międzynarodowy Krzysztof Żołnierowicz z UMK Toruń, a trzecie miejsce wywalczył Mistrz Fide Witosław Walkusz z Korsarza Gdynia. Na czwartej pozycji uplasował się najlepszy junior - Michał Kanarkiewicz z Korsarza Gdynia, a najlepszą juniorką została Emilia Kaniewska z Polonii Warszawa. Halina Filipek z Rotmistrza Grudziądz została najlepszą kobietą.

W niedzielę 8 stycznia z rana zostały zorganizowane Indywidualne Mistrzostwa Województwa Kobiet i Mężczyzn w Szachach Błyskawicznych. Turniej kobiet był rozgrywany systemem kołowym, w którym zwyciężczynią z przewagą aż dwóch punktów została Halina Filipek z Rotmistrza Grudziądz zdobywając 7,5 pkt. z 8 partii. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się bydgoskie faworytki, odpowiednio Edyta Wesołowska z Chemika Bydgoszcz (5,5 z 8) i Anika Lewandowska z Pocztowca Bydgoszcz (5 z 8). O krok od medalu w klasyfikacji seniorek znalazła się bardzo dobrze grająca te zawody juniorka Julia Humin z MDK nr 1 Bydgoszcz (5 z 8), która trzecie miejsce przegrała tylko gorszą wartościowością. W turnieju męskim była dużo większa konkurencja z GM Mirosławem Grabarczykiem z Baszty Żnin na czele. W sporcie często się zdarza, że nie wygrywają faworyci i tak było tym razem. Faworyzowany arcymistrz został sklasyfikowany dopiero poza podium na czwartym miejscu za trójką bydgoszczan. Zwyciężył Krzysztof Lewandowski z Pocztowca Bydgoszcz, który jak sam przyznał, było to dla niego samego dużym zaskoczeniem w gronie tylu znakomitych "blitzkarzy". Drugie miejsce zajął Przemysław Bokiej z Chemika Bydgoszcz, a trzeci był Bartłomiej Siwiec z UMK Toruń. Turniej męski grany był systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund.

Po obiedzie rozpoczęły się rozgrywki drużynowe. Do turnieju kobiecego przystąpiło 6 zespołów, w tym dwa "mieszane", co umożliwiał regulamin zawodów. W systemie dwukołowym najlepiej poradziły sobie dziewczyny z Chemika Bydgoszcz, które prowadziły od początku do końca zawodów oddając tylko dwa remisy meczowe. Na drugim miejscu znalazła się drużyna UMK Toruń, a na trzecim młoda drużyna ZS nr 26/MDK nr 1 Bydgoszcz.

Jak w turnieju indywidualnym, tak i w męskim turnieju drużynowym faworytami byli zawodnicy z Baszty Żnin. I tym razem bydgoszczanie utarli nosa żnińskiej ekipie, która musiała ustąpić pierwszego miejsca Chemikowi Bydgoszcz, a sama plasując się na drugim miejscu przegrywając tylko punktacją pomocniczą. Brązowe medale wywalczyli jeszcze zawodnicy UMK Toruń. Turniej męski rozgrywany był systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.


Turniej A (ranking FIDE i od 1600) 6-7 stycznia 2012

 
Turniej B (ranking 1600) 6-7 stycznia 2012

   
Turniej C (ranking 1400) 6-7 stycznia 2012

  
Turniej D (ranking 1100-1250) 7 stycznia 2012

 
Turniej E (ranking 1000) 7 stycznia 2012

  
Turniej F (ranking 1000 - dzieci do lat 8) 7 stycznia 2012

   
Indywidualne Mistrzostwa Województwa
w Szachach Błyskawicznych Mężczyzn
- 8 stycznia 2012Indywidualne Mistrzostwa Województwa
w Szachach Błyskawicznych Kobiet
- 8 stycznia 2012Drużynowe Mistrzostwa Województwa
w Szachach Błyskawicznych Mężczyzn
- 8 stycznia 2012Drużynowe Mistrzostwa Województwa
w Szachach Błyskawicznych Kobiet
- 8 stycznia 2012
 
Turniej A (FIDE i od 1600)
I miejsce - FM Łukasz Bardeli
Chrobry Gniezno
II miejsce - IM Krzysztof Żołnierowicz
AZS UMK Toruń
III miejsce - FM Witosław Walkusz
Korsarz Gdynia
IV miejsce - Michał Kanarkiewicz
Korsarz Gdynia
V miejsce - Jarosław Paprocki
Wiatrak Bydgoszcz
Najlepsza kobieta - Halina Filipek
Rotmistrz Grudziądz


Kobiety: I miejsce Halina Filipek, II miejsce Emilia Kaniewska, III miejsce Alicja Śliwicka

Juniorzy do lat 14: I miejsce Piotr Śnihur, II miejsce Kacper Dobosz, III miejsce Szymon Wiśniewski

Juniorzy do lat 12: I miejsce Jakub Garbowski, II miejsce Radosław Tamoń, III miejsce Alicja ŚliwickaTurniej B (1600)
I miejsce Zuzanna Szcześniak
Rotmistrz GrudziądzTurniej B (1600): I miejsce Zuzanna Szcześniak, II miejsce Oktawia Wilk, III miejsce Jerzy Bieniak

Kobiety: I miejsce Zuzanna Szcześniak, II miejsce Oktawia Wilk, III miejsce Zuzanna Borkowska


Turniej C (1400)
I miejsce Michał Zieliński
LZS SzubinTurniej C (1400): I miejsce Michał Zieliński, II miejsce Michał Kotulski, III miejsce Łukasz Gincel

Kobiety: I miejsce Emilia Szymańska, II miejsce Dominika Włoch, III miejsce Agata Tamoń


Turniej D (1100-1250)
I miejsce Michał Śliwonik
EMDEK BydgoszczTurniej D (1100-1250): I miejsce Michał Śliwonik, II miejsce Kacper Marchlewicz, III miejsce Sebastian Korytowski

Kobiety: I miejsce Malwina Szewczyk, II miejsce Edyta Nawrocka, III miejsce Paulina Kałużna


Turniej E (1000)
I miejsce Joanna Strzyżewska
BydgoszczTurniej E (1000): I miejsce Joanna Strzyżewska, II miejsce Piotr Pokrątka, III miejsce Mikołaj Jaszowski

Kobiety: I miejsce Joanna Strzyżewska, II miejsce Klaudia Ostafin, III miejsce Wiktoria Bełcikowska


Turniej F (1000 do lat 8)
I miejsce Mateusz Marchlewicz
BrodnicaTurniej F (1000 do lat 8): I miejsce Mateusz Marchlewicz, II miejsce Hubert Malinowski, Krzysztof Szudy

Kobiety: I miejsce Natalia Chojnicka, II miejsce Patrycja Pasińska, Anita KaźmierczakIndywidualne MW
Błyskawiczne Kobiet

I miejsce - Halina Filipek
Rotmistrz Grudziądz
II miejsce - Edyta Wesołowska
Chemik Bydgoszcz
III miejsce - Anika Lewandowska
Pocztowiec BydgoszczIndywidualne MW
Błyskawiczne Mężczyzn

I miejsce - Krzysztof Lewandowski
Pocztowiec Bydgoszcz
II miejsce - Przemysław Bokiej
Chemik Bydgoszcz
III miejsce - Bartłomiej Siwiec
AZS UMK ToruńDrużynowe MW
Błyskawiczne Kobiet

I miejsce - Chemik Bydgoszcz
II miejsce - AZS UMK Toruń
III miejsce - ZS 26 (MDK 1) BydgoszczDrużynowe MW
Błyskawiczne Mężczyzn
I miejsce - Chemik Bydgoszcz
II miejsce - Baszta Żnin
III miejsce - AZS UMK Toruń